UA78M33CDCY - Texas-instruments Linear Voltage Regulator, 3.3 V 500 mA (SOT-223)
Regular price AED 22.00
Regular price Sale price AED 22.00
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
The UA78M33CDCY is a precision-engineered Linear Voltage regulator from Texas-instruments. Delivering a Fixed 3.3 V output at up to 500 mA across 1 output(s), accepting 5.3 V to 25 V input. Housed in a SOT-223 Surface-Mount package with 4 pins with 100 mV output accuracy, designed for stable power delivery in embedded systems, IoT devices, and industrial electronics.
View full details
Specifications
  • Brand: Texas-instruments
  • Dimensions: 6.5 x 3.5 x 1.6 mm
  • Height: 1.6 mm
  • Length: 6.5 mm
  • Line Regulation: 100 mV
  • Load Regulation: 100 mV
  • Maximum Input Voltage: 25 V
  • Maximum Operating Temperature: 125 °C
  • Maximum Output Current: 500 mA
  • Minimum Input Voltage: 5.3 V
  • Minimum Operating Temperature: 0 °C
  • Mounting Type: Surface-Mount
  • Number of Outputs: 1
  • Output Type: Fixed
  • Output Voltage: 3.3 V
  • Package Type: SOT-223
  • Pin Count: 4
  • Polarity: Positive
  • Regulator Type: Linear Voltage
  • Width: 3.5 mm