TPS71501DCKR - Texas-instruments Low Dropout Voltage Regulator, 1.2–15 V 50 mA (SC-70)
Regular price AED 1.20
Regular price Sale price AED 1.20
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
The TPS71501DCKR is a precision-engineered Low Dropout Voltage regulator from Texas-instruments. Delivering a Adjustable 1.2–15 V output at up to 50 mA across 1 output(s), accepting 2.5 V to 24 V input. Housed in a SC-70 Surface-Mount package with 5 pins with ±4% output accuracy, designed for stable power delivery in embedded systems, IoT devices, and industrial electronics.
View full details
Specifications
  • Brand: Texas-instruments
  • Accuracy: 4.00%
  • Dimensions: 2 x 1.25 x 0.9 mm
  • Height: 0.9 mm
  • Length: 2 mm
  • Line Regulation: 20 mV
  • Load Regulation: 22 mV
  • Maximum Input Voltage: 24 V
  • Maximum Operating Temperature: 125 °C
  • Maximum Output Current: 50 mA
  • Minimum Input Voltage: 2.5 V
  • Minimum Operating Temperature: -40 °C
  • Mounting Type: Surface-Mount
  • Number of Outputs: 1
  • Output Type: Adjustable
  • Output Voltage: 1.2–15 V
  • Package Type: SC-70
  • Pin Count: 5
  • Polarity: Positive
  • Power Rating: 0.32 W
  • Quiescent Current: 0.0032 mA
  • Regulator Type: Low-Dropout Voltage
  • Width: 1.25 mm